About us

Back in 2017, our founder was looking for an English language school for their eldest child. After visiting several schools, it was clear that most of them either had big classes, inflexible programs or took a one-size-fits-all approach to teaching that didn’t take account of the individual differences between learners. Some after school language clubs even had children sitting at desks, copy-writing the whole time. Not great for someone who has just spent a whole day doing the same thing in school. Many clubs kept parents out and felt cold and unwelcoming. The answer to the problem was obvious. Start our own school.

The idea was to provide an active, engaging language learning program, with small classes, a family friendly environment and the chance to adapt the teaching to the children. Rolnicka was born.

Since then, we have grown into a facility that offers in person and online teaching to children and adults alike. Our students study a range of languages, including English, German, Italian and Spanish. We have a fully stocked resource centre with games, activities and worksheets for students of all ages.

Our teaching staff are experienced, dedicated and inventive. We offer morning English for pre-schoolers, after school clubs for all ages and themed summer camps during the holiday period. Adults can also book in person and online courses with us. We even welcome parents in to our playroom for a sit down and chat when they are dropping off and picking up their kids.

This year, we have also branched out. From 2017-24 we worked with an umbrella company to provide some of our resources and support. Now, though, with new management, including a senior leader in education from the UK, with 25 years of experience working in schools of all sorts and an experienced commercial manager ensuring that everything runs smoothly behind the scenes, we are ready for bigger and better things ahead. Our class sizes will stay small, our teachers will stay brilliant, but we will develop a wider range of educational programs to suit all learners and make sure that you or your child will get the best possible chance to improve their language skills here at Rolnicka by DAR.

Adéla JečmenováAdéla Ječmenová
16:32 29 Jan 24
Jsem velmi ráda, že jsem našla tento kurz pro svou dceru.! Je to tak výjimečné, protože to bylo doslova JEDINÉ pozdě večer. Myslel jsem, že jsem pro dceru neměl angličtinu, dokud mě paní Holla neoslovila s touto nabídkou :)) Velké díky jí.Co se týče lekcí - velmi šťastná, moje holčička považuje lekce za skvělé a zábavné. Našla si také přátele, díky čemuž je lekce ještě zábavnější a rychle letí.V neposlední řadě - všichni učitelé mluví plynně česky - takže děťátko nikdy nezůstane samo, ztracené.Palec nahoru, určitě bude i v dalších letech v budoucnu 👍👍👍
Marina PopovichMarina Popovich
08:40 24 Sep 23
Moc doporučují 👍 syn je strašně spokojeni !!!
Lenka KankovaLenka Kankova
05:50 12 Jul 23
Do Rolničky dcera začala chodit tento rok a její angličtina se velice zlepšila. Začala komunikovat ve větách a angličtina ji začala bavit. Lektorka jim postupně dává různá témata, učí slovíčka zábavnou formou, hraje hry. Navíc Rolnička pořádá přespávání, akce na Halloween a různé jiné oslavy. Má super učitelku Gabi. Moc tuto agenturu doporučuji! Pracuje se v ní v malých skupinách coz je velika výhoda !
Vlasta MaryskovaVlasta Maryskova
13:33 22 May 23
Rolničku mohu všem vřele doporučit. Super lektoři, kteří výuku přizpůsobují aktuálním potřebám, přichází s novými tématy, vše doplňují zajímavými materiály. Komunikace v rámci Rolničky vždy rychlá, strukturovaná a jasná.
Petra BašusováPetra Bašusová
19:02 15 Apr 23
Vyzkoušeli jsme několik jazykovek a Rolnička je prostě nejlepší. Lektorky vymýšlí neustále krásné aktivity. Na Velikonoce hledaly děti vajíčka, na narozeniny uspořádaly dětem krásnou oslavu. Syn se každý den ptá, kdy už bude zase angličtina. Lektorky jsou akční a je vidět, že je to s dětmi opravdu baví. V neposlední řadě syn (4roky) rozumí v aj již téměř všemu. Děkujeme a doporučujeme English Mornings. Jsem ráda, že něco takového v Praze je.
Jitka LacinovaJitka Lacinova
12:48 25 Jan 22
Oceňuji vysoké nasazení lektorek při práci s dětmi - udržet celou hodinu pozornost vyžaduje od lektorek spoustu nápadů, střídání aktivit a opravdu velké mentální a leckdy i fyzické nasazení. Děti hodiny baví, nevnímají je jako učení, ale jako řízenou zábavu. Navíc starší dcera mi po hodině angličtiny řekla, že ze školy toho z angličtiny umí hrozně málo, ale od lektorky Sviatly z Rolničky hodně.
MrDzedyMrDzedy
19:46 19 Jan 22
V našem okolí není podobné místo, jako je Rolnička! S kvalitou výuky i prostředím jsme velmi spokojeni. Náš syn je spíš plachý, ale zde si ho svým přátelským přístupem získali. Pro čekající rodiče je uvnitř hezké zázemí s hernou pro mladší sourozence. Mysleli zde úplně na vše - od možnosti uvařit si čaj, po nočníky na wc. Jsou to maličkosti, kterých si všimnete. Účastnila jsem se pár hodin individuálních i skupinových a opravdu nemám co vytknout. Hodně se mi líbí, že zde používají různé výukové pomůcky a učí děti hrou. Určitě nejde o žádné nudné drcení jazyka. Celému týmu děkujeme.
js_loader

our crew

Eva

Owner

I have experience in public administration, HR, marketing, and sales. I thoroughly enjoy working with people.

Paul

Owner & Education Director

Hi, I’m Paul and I am originally from the UK. I am a native English speaker without about 25 years of teaching experience in 5 different ...

Anna

Office coordinator

Adelle

Lecturer

Hello! My name is Adelle. I am a 21-year-old student currently studying Psychology at The University of New York in Prague.

Ela

Lecturer

Hi, my name is Ela. I am a Canadian American student doing a bachelors in journalism and communications.

Gabi

Lecturer

My name is Gabi and I am a student at the 1st Faculty of Medicine. I like working with children.

Katka

Lecturer

My name is Katka. The process of learning, especially of children, and the language itself is a great adventure for me.

Naty

Lecturer

Nikol

Lecturer

My name is Nikol and I have been studying English for more than 20 years. I fell in love with English already in primary school.

Noemi

Lecturer

Hello! My name is Noemi, I am an Italo-Croatian girl who loves languages and literature. I speak English fluently and Spanish.

Radka

Lecturer

My name is Radka and languages ​​are my great passion. Knowing English is becoming more and more important.

Sviatla

Lecturer

I started teaching English in high school. In order to be admitted to a university specializing in languages.

Zsofia

Lecturer

Hi I’m Zsofia! My family is from Hungary but I was born and raised in the USA, making me a native English speaker and fluent in Hungarian.

Work for us

We are looking for passionate and qualified language instructors who want to inspire students and share their knowledge. We offer a friendly work environment, flexible hours, and opportunities for professional growth. Join us and help people discover the beauty of new languages!

Please send your CVs to email: detskaakademierolnicka@gmail.com.

Scroll to Top